A Magyar Zsidó Kulturális Egyesület Közhasznúsági jelentése
- ÉVI TEVÉKENYSÉGÜNK
A Magyar Zsidó Kulturális Egyesület 1988-ban alakult a rendszerváltás első zsidó kulturális társadalmi szervezeteként, amely a kulturális hagyományok megőrzését, a zsidó örökség ápolását tűzte ki céljául, nem pedig vallási szervezetként definiálja magát. Feladatunknak érezzük, hogy programjainkkal hidat képezzünk a nem-zsidó és zsidó emberek között. Párbeszédet kívánunk folytatni a civil társadalom erősítése érdekében a társadalom minél szélesebb rétegeivel. A rendezvényeink és programjaink iránt érdeklődők egyre növekvő száma azt mutatja, hogy munkánkra szükség van, számítanak ránk.
Kiadjuk a Szombat folyóiratot évente 10 alkalommal
A Szombat munkatársainak kezdettől fogva céljuk, hogy a zsidók tájékozatlanságát és a zsidókkal kapcsolatos tájékozatlanságot eloszlassák. Nem csupán arra törekszenek, hogy a zsidó közösséget bemutassák, de arra is, hogy megmutassák, milyennek látszanak Magyarország és a nagyvilág egyes eseményei zsidó szemmel. Igyekszik a zsidóság minden irányzatát bemutatni a zsidó élet fő centrumaitól elszakadt magyarországi zsidó közösségnek, és nyitott a zsidóság valamennyi irányzata és a zsidóság iránt érdeklődő nem-zsidó közönség számára is. A Szombat folyóirat országosan elérhető: megvásárolható, megrendelhető, valamint előfizethető.
Beszámoló kiemelkedő programjainkról 2016-ben
Alapszabályunk rögzíti, hogy egyesületünk közhasznú tevékenységet folytat a magyar zsidó kultúra területén, és ezen túlmenően tevékenységünket a különböző népcsoportok, kisebbségek és felekezetek közötti párbeszédre is kibővítjük, hogy megismertessük és megismerjük egymás kultúráját. Az ilyen jellegű programokkal a Mazsike hidat kíván képezni a különböző érdeklődésű, kulturálisan nyitott emberek között.
Figyelembe véve az 1997. évi CLVI tv. 2. § (1) bek. a. pontját, a 4. § (1) bek. a. pontját, továbbá 26. § c/5. pontját, tevékenységünk kulturális célú, és a 26. § c/12. pontját, mert tevékenységünk az emberi és állampolgári jogok védelmének körébe tartozik, amelyek az 1997. évi CLVI tv. 2. § c. pontja alapján közhasznú tevékenységnek minősülnek. (részlet az Egyesület Alapszabályából; 2 §. 1.)
Egyesületünk gazdag és sokrétű programok egész sorát tudhatja maga mögött a 2016-os évben. Állandó, tematikus programjaink (könyvbemutatók, zenés-irodalmi, gasztronómiai estek, lapbemutatók, filmvetítések és színház- és kiállítás-látogatások) folytatódtak, kiemelkedő közülük a nagy sikerrel futó, a MAZSÖK támogatásával megvalósuló Retikül kis színházi est c. programunk. Ezeken ismert vagy kevésbé ismert, de figyelemre méltó irodalmi művekből készült előadásokon egy-egy regény, novelláskötet rövidített változata hangzik el. Az esteken Takáts Andrea színésznő adja elő e magyar és külföldi regények dramatizált változatát, élőzenei kísérettel. Az estek zenei kísérői olyan nagyszerű zenészek voltak, mint Kardos Dániel, Darvas Kristóf. Minden alkalommal más, hangulatában a szöveg világához illő, vetített álló- és mozgóképek kísérik az estet, vezetik a nézőt beljebb és mélyebbre a történetekben, melyeknek segítségével szinte egy „élő mozi” varázslatát is megteremtjük a közönség számára. Olyan különleges, összetett előadás jön így létre, amely stílusában egyedülálló és nem sorolható be az ismert műfaji határok közé. A sorozatot 2016-ban is folytattuk.
Városnéző séták a zsidó örökség nyomában: ez a sorozatunk hosszú évek óta folyik nagyon nagy sikerrel (márciustól-novemberig havonta egy vasárnap délutánonként) idegenvezető kalauzolásával felkutatjuk az egykori zsidónegyed, Belső-Erzsébetváros zsidó nevezetességeit, illetve olyan egyéb kerületeket járunk végig, ahol a zsidó múlt nyomai, épített örökségei fellelhető. Sétákat szerveztünk és folyamatosan szervezünk a Terézvárosba, Erzsébetvárosba, Józsefvárosba és az Újlipótvárosba, a Budai Várba, de sétát tettünk az embermentők munkásságának nyomában is. Kulturális szemszögből látogatjuk a zsidó temetőket is, a Kozma, a Salgótarjáni vagy a Csörsz utcai temetőt, ahol nem csak a temetkezési szokásokkal, de építészetileg jelentős síremlékekkel, és a temetőben végső nyughelyüket meglelt, jelentős személyiségekről is szó esik. Meglátogattuk a felújított Óbudai zsinagógát (Lajos utca), vendégeskedtünk a Teleki téri egykoron híres ortodox közösségnél, a Nagyfuvaros utcai zsinagógában, a nagy múltra tekintő Rabbiképző imaházában, a Dessewffy utcai ortodox imaházban és a Kazinczy utcai zsinagógában is. Új sétákat indítottunk a Városmajorban, megmutattuk a Mikvét. Havonta minimum 3 sétát tartunk.
Több éve sikerrel zajló kulturális utazásaink idén is folytatódtak. Meglátogattuk Bécs zsidó emlékeit, ellátogattunk Morvaországba, valamint jártunk lengyel Galíciában is, sok érdekes úticélt érintve.
A szabadtéri programok közül jelen voltunk a Judafest, a ZsiMü – Zsidó Művészeti Napok, a Bánki-tó fesztivál, valamint a Bálint Ház őszi évadnyitó rendezvényén, ahol általában immár hagyományosnak tekinthető sétáinkkal, kiadványainkkal, kulturális totóval és egyesületünket bemutató anyagokkal voltunk jelen. A ZsiFi Zsidó Filmfesztiválon szintén a témához kapcsolódó, „mozis” sétával, valamint a magyar filmekben bemutatptt zsidó sorsokat bemutató kötetünkkel voltunk jelen. A nyár végén ismét jelen voltunk az immár hagyományosnak tekinthető Pozsonyi Piknik elnevezésű programon, ahol könyvekkel, kiadványokkal és hajós kirándulással szerepeltünk. Az eseményen több száz résztvevő vett részt és találkozott egyesületünk munkájával. Itt mutattuk be Burgenlandi zsidó emlékek nyomában két keréken című, kulturális útikönyvünket.
Metró galéria néven több kiállítást szerveztünk. Ilyen volt a Roma Holokausztról való megemlékezés, amely kiállítás azóta a magyar büntetés-végrehajtási intézetekben is járt. Hiány című metró-galéria kiállításunk olyan, ismert és kevéssé ismert művészeket, írókat, költőket, nyomdászokít, sportolókat, orvosokat és egyéb, a magyar történelemben és kultúrában jelentős szerepet játszó, személyes sorsokat mutatott be, amelyeket a Holokauszt kettétört, vagy nem engedett kiteljesedni. A 2016-os év harmadik Metró-galériája pedig Bartók Bélát és munkásságát mutatta be. A kiállításokat több ezer ember láthatta a metró szerelvényeken.
Az Európai Zsidó Kultúra Napjára sétákkal készültünk, melyek keretében a séta útvonalán található botlatóköveket is megtisztítottuk, tekintettel arra, hogy az idei Európai Zsidó Kultúra Napjának témája a zsidó nyelvek voltak, a botlatókövek pedig az emlékezés sajátos nyelvén szólalnak mindenkihez, származástól, vallástól, anyanyelvtől, életkortól függetlenül.
Még tavaly, 2015-ben indult el Botlatókő elnevezésű projektünk. Ősszel 95 botlatókő került elhelyezésre Magyarországon országszerte.(Miskolc, Nyíregyháza; Budapest; Debrecen) A decentrális emlékművet a holokauszt áldozatainak emlékére készítette az azt megálmodó művész, mert a kövek megállítják és emlékezésre, elgondolkodásra késztetik a „beléjük botlókat”. 2 év alatt közel 200 követ raktunk le.
A másik nagy támogatott projekt, az „Üres padok” program eredeti elképzelése még a Holokauszt Emlékév előkészítése során merült fel, a Holokauszt Emlékközpont és a Magyar Zsidó Kulturális Egyesület közös javaslataként. A program meghirdetéséhez hazánk több, patinás, és humanista gondolkodásáról, nyitottságáról ismert középiskolája csatlakozott.
A programba bekapcsolódó diákok szakértők segítségével felkutatják azon egykori iskolatársak neveit, adatait, akiknek a kirekesztő törvények miatt el kellett hagyniuk megszokott iskolájukat, diáktársaikat, majd nyomuk veszett, és feltehetően a holokauszt áldoztaivá váltak. E diákok nevét az iskolák aulájában tábla fogja őrizni, örök emlékeztetőül az embertelenségre. A táblákat a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem hallgatója, Zsiga Renáta tervezte. Kihelyezésükről az iskolák gondoskodnak. Az első tábla elhelyezésére 2016. szeptemberében került sor Kisvárdán.
Az Üres padok c. projektünket, a diákok által végzett kutatómunka keretében fény derül arra, hogy az iskola megszokott falai között olyanok is jártak, akiket származásuk miatt öltek meg, Így nem egy név- és arctalan tömegről van szó, hanem egyes emberekről, akiknek neve, arca, élettörténete, álmai, céljai voltak, a tanulók egy újszerű megvilágításban találkozhatnak nem csak a történelemmel, ezen belül is a 20. századi történelem egyik sötét korszakával, de a kritikus gondolkodást is megtanulhatják. Idén 6 iskolában sikerült megvalósítanunk a projektet.
Hanuka alkalmából jótékonysági estet és koncertet szerveztünk az Üres padok elnevezésű projektünk folytatásáért. Ugyanezen rendezvény keretében tartottuk hagyományosnak számító díjátadó ünnepségünket. A díjazottak: Komoróczy Géza, Saul fia alkotógárdája, Polgár Judit, Demján Sándor, Szunyogh Szabolcs, Kalmár Tibor. A díjátadót a Swing á la Django zenekar „Bachtól Djangóig” című, jótékonysági koncertje követte. A bevételt a Mazsike és a zenekar az „Üres padok” középiskolai projekt számára ajánlotta fel.
Könyvkiadási tevékenységünket 2016-ban is több, nívós kötet megjelenése fémjelzi. 2016-ban adtuk ki a 20. századi magyar kultúra egyik legkiemelkedőbb kulturális eredményének, Bartók Béla Cantata Profana c. remekművének faximile díszkötéses változatát. A Burgenlandi zsidó emlékek nyomában c. kötetünk Kropkó Péter, Király Júlia és Scherer Péter ajánlásával szeptemberben jelent meg. A kötet négy, alapvetően Burgenlandban, részben Magyarországon és Szlovákiában haladó útvonalat ajánl, alapos útleírásokkal, hasznos gyakorlati tanácsokkal, térképekkel, és persze izgalmas kulturális és történelmi információkkal. Újra kiadásra került a nagysikerű Minarik, Sonnestein és a többiek – Zsidó sorsok magyar filmen c. könyv.
Idén is mindent megteszünk annak érdekében, hogy továbbra is színvonalas, értékekben és élményekben gazdag programokat szervezzünk.
A MAZSIKE Kulturális Kártyával továbbra is számos előnyhöz juttatjuk tagjainkat, például kulturális és gasztronómiai kedvezmény kapcsolódunk.
2017-ben az állandó programok mellett egy balatonfüredi innovációs egyedi kiállítás szervezésébe kezdünk. A kerékpáros könyvünk bővül Szabolcs-Szatmár-Bereg megye zsidó emlékeivel és kiadjuk A magyar zsidó örökség vidéken című, hiánypótló kötetet is.
Terveink között szerepel a közkedvelt sétáinkra való tekintettel olyan, a sétáinkat tartalmazó kiadványok összeállítása is, melyek feltüntetik a séták útvonalait, nevezetességeit, mindezt Budapest kerületeire bontva.
A 2016-os évben egyesületünk közel 120 élő programmal gazdagította a magyar-zsidó kulturális életet, amelyekre több mint 7000-10000 érdeklődő látogatott el. Honlapunk látogatottsága eléri a 60.000 főt, Facebook oldalunknak mintegy 4.500 látogatója van. Ez a munka büszkeség és felelősség forrása is egyszerre. A politikai, gazdasági változások közepette most még nagyobb szükség van egy sokszínű, befogadó, a magyar zsidó identitást megmutató és megtartani tudó kulturális szervezetre.
MÉRLEG, EREDMÉNY, KIMUTATÁS
A Magyar Zsidó Kulturális Egyesület mérleg főösszege az előző évi 21.022.000 forintról 24.219.000 Ft-ra nőtt.
Tárgyi eszköz beszerzésünkben egy HP gyártmányú laptop és egy asztali számítógép szerepel mindösszesen – 240.500 Ft értékben.
A tárgyi eszközeink év végi nettó állománya 1.942 ezer Ft, az elszámolt értékcsökkenés összege 54 ezer Ft
A forrásoldalon – evvel párhuzamosan – a saját tőke állomány 21.022.000 forintról 22.291.000 forintra nőtt.
A Magyar Zsidó Kulturális Egyesület eredménye 1.268.000 forint lett, ezen belül az alaptevékenység 1.929.000 forint veszteséggel, a lapkiadói tevékenység pedig 3.197.000 Ft eredménnyel zárt. A Szombat című folyóirat kiadásával kapcsolatos költségeket, az árbevételek megközelítően sem tudták fedezni, ám számos támogatást kapott az Egyesület a Szombat folyóirat részére, így összességében pozitív végeredmény született.
A személyi jövedelemadó 1%-ának felajánlásaiból 168.136 forint folyt be számlánkra.
Ezen összeg, teljes egészében a tárgyévi felajánlásoknak köszönhető.
A mérlegben szereplő támogatásokat az alábbi táblázatban foglaltuk össze:
Az Egyesület által 2016-ban kapott támogatások
0518 | OTP78 | Bethlen Gábor Alap | 500 000,00 |
1103 | P-2892 | Gégény Noémi | 10 000,00 |
1228 | P-3050 | Ádány Krisztina | 3 000,00 |
0719 | OTP115 | Mád Község Önkormányzata | 50 000,00 |
1024 | OTP169 | EMMI 34888-01 | 3 000 000,00 |
1231 | V14 | Még be nem érkezett támogatások | 6 300 000,00 |
0921 | OTP155 | Mészáros Péter adomány | 4 240,00 |
1129 | OTP188 | Erzsébetváros Önkormányzata | 500 000,00 |
0310 | OTP47 | Molnár Péter | 3 000,00 |
1110 | OTP180 | Molnár Péter | 3 000,00 |
0510 | OTP74 | Molnár Péter | 3 000,00 |
0201 | OTP20 | Miniszterelnökség GFJSZF 2196/10/15 | 2 500 000,00 |
0302 | OTP41 | Falusiné Füzes Irén | 5 000,00 |
0111 | OTP6 | Molnár Péter | 3 000,00 |
0524 | OTP82 | Bonyhád Város Önkormányzata | 50 000,00 |
0915 | P-2769 | Adomány | 6 000,00 |
0425 | OTP66 | Molnár Péter támogatás | 3 000,00 |
0420 | OTP64 | Mazsök M-35/2015 | 3 000 000,00 |
0913 | OTP149 | Árvai Péter | 20 000,00 |
0622 | OTP97 | Pannonhalma Város | 40 000,00 |
0711 | OTP109 | Molnár Péter | 3 000,00 |
1128 | OTP187 | Zalaegerszeg Kultúrájáért Közalapítvány | 55 000,00 |
0905 | OTP145 | NKA 449129/00158 | 2 000 000,00 |
1010 | OTP162 | Molnár Péter | 3 000,00 |
0912 | OTP148 | Molnár Péter | 3 000,00 |
0817 | P-2709 | Adomány Sütőipar | 1 800 000,00 |
1019 | OTP166 | Mazsök M-36/2016 | 3 000 000,00 |
1229 | OTP208 | KKM 13080 | 990 000,00 |
0726 | OTP119 | Esztergom Város Önkormányzata | 50 000,00 |
0906 | P-2747 | Halmosi Ágnes | 3 000,00 |
1012 | OTP164 | Dr. Bíró Péter | 20 000,00 |
0620 | OTP95 | Market Zrt. | 400 000,00 |
1014 | OTP165 | Eur 2.000,00 gr. Batthyány Burgenland | 583 377,00 |
1103 | P-2905 | Makabi Turista Kör | 14 000,00 |
0809 | OTP129 | Budapest Erzsébetváros | 790 000,00 |
0922 | OTP156 | Szja 1% | 168 136,00 |
0810 | OTP130 | Kaposvár Város | 50 000,00 |
0202 | OTP21 | Miniszterelnökség KTHÁT/573/7/2015 | 4 000 000,00 |
0727 | OTP120 | Bács-Kiskun Megyei Önkormányzat | 50 000,00 |
0823 | OTP139 | Költségvetési el. Erzsébet tér 7. | 80 000,00 |
0719 | OTP115 | Szeged M. J. Város | 200 000,00 |
0803 | OTP125 | Keszthely Város | 40 000,00 |
0609 | OTP90 | Cegléd Önkormányzat | 250 000,00 |
0810 | OTP130 | Molnár Péter | 3 000,00 |
0609 | OTP90 | MGYOSZ | 2 000 000,00 |
0811 | OTP131 | Újfehértó Város | 100 000,00 |
0901 | P-2746 | Hollósi Géza | 6 000,00 |
0921 | OTP155 | Mazsihisz 222/2016 | 1 000 000,00 |
1007 | OTP161 | Debrecen MJV. | 200 000,00 |
0628 | OTP101 | Lővei és Kadar | 20 000,00 |
0627 | OTP100 | PM Önkormányzat | 20 000,00 |
0610 | OTP91 | Molnár Péter | 3 000,00 |
1222 | OTP204 | Tapolca Város | 50 000,00 |
0728 | OTP121 | Jiskőrös Város Önkormányzata | 50 000,00 |
0808 | OTP128 | Sopron Város | 50 000,00 |
1118 | OTP185 | Magyar Rádió | 700 000,00 |
0725 | OTP11/8 | Békés Megyei Önkormányzat | 40 000,00 |
1213 | P-2999 | Kárpáti Judit | 3 000,00 |
0630 | OTP103 | Csongrád M. Önkormányzat | 100 000,00 |
0629 | OTP102 | KKM adomány visszafizetés | -136 467,00 |
0824 | OTP140 | Békéscsaba Város | 100 000,00 |
1212 | OTP196 | Molnár Péter | 3 000,00 |
0531 | OTP85 | Kerékgyártó Imre | 5 000,00 |
1212 | OTP196 | Lővei & Kádár | 12 000,00 |
1222 | OTP204 | Budapest XIII. | 300 000,00 |
1221 | OTP203 | Karcag Város | 190 000,00 |
0729 | OTP122 | EMMI 10075-2 | 4 700 000,00 |
Kamatok | 603,00 | ||
Kapott kötbérek | |||
Tagdíjak | 946 740,00 | ||
Közhasznú bevételek – programok, kirándulások | 15 834 399,00 | ||
Egyesületi alaptevékenység összesen | 56 856 028,00 |
A Szombat folyóirat kiadásához kapott támogatások:
0622 | OTP97 | Mazsihisz | 2 000 000,00 |
1108 | OTP152 | Vajkó Csilla | 1 000,00 |
1215 | OTP178 | GF952/9 Miniszterelnökség | 2 500 000,00 |
0405 | OTP54 | NKA 216/2719 | 1 900 000,00 |
0229 | OTP34 | NKA 4901/00399 | 800 000,00 |
0603 | OTP86 | Mazsök P-34-II/2015 | 500 000,00 |
1207 | OTP172 | Eur 3.000,00 JHF Gravenhage | 934 156,00 |
0331 | OTP52 | Mazsök VI/9. | 100 000,00 |
0725 | OTP111 | NKA 449101/00402 | 3 600 000,00 |
0629 | OTP99 | Pincus Fund Usd 10.488,00 | 2 994 797,00 |
0202 | OTP17 | Miniszterelnökség KTHÁT/936/3/15 | 1 000 000,00 |
0201 | OTP16 | Miniszterelnökség GFJSZF 1344/10/15 | 3 000 000,00 |
0624 | OTP96 | Magyarországi Zsidó Szociális Alap | 2 000 000,00 |
Kamatok | 1 099,00 | ||
Lapeladás | 4 709 811,00 | ||
Egyéb | 100 000,00 | ||
Szombat összesen | 26 140 863,00 |
A munkabérek, megbízási díjak bruttó összege 30.021.687 Forint, a közterhek, járulékok és egyéb személyi jellegű kiadások főösszege pedig 9.509.964 Forint volt. Ezen belül az Egyesület alaptevékenységében foglalkoztatottak bruttó munkabére 17.929.520 Forint, míg a Szombat folyóirat kiadásával kapcsolatos munkabérek bruttó összege 12.092.167 Forint volt.
A pályázati pénzekkel határidőre a kiírásnak megfelelően beszámoltunk, illetve pénzügyileg elszámoltunk.
A Magyar Zsidó Kulturális Egyesület 2017. április 20-án megtartotta éves beszámoló és tisztújító közgyűlését.
A közgyűlés által megválasztott elnök: Kirschner Péter, elnökségi tagok: Bóka B. László, Deák Gábor, Flóri Anna, Olti Ferec, Róbert Péter, Sólyom Gábor, Szegő András és Szunyogh Szabolcs. Felügyelő bizottsági tagok: Bőhm Zsuzsanna, Falus Péter, Várkonyi Julianna. A közgyűlés Hoffman Iván korábbi alapító tagot, az elnökség tagját az Egyesület és a Szombat mecénását első tiszteletbeli tagjának választotta.