Az Egyesület ma is a legbefolyásosabb zsidó civil szervezet. Fontos részt vállalunk a magyar zsidóság örökségének és hagyományainak feltárásában, a zsidóság mint kulturális identitás megélésében. Tevékenységünk egyik fő sarokköve, hogy nem csak e kulturális identitás megélésében segítsünk, de abban is, hogy merjük büszkén vállalni mind zsidó, mind magyar kulturális gyökereinket is.
Kirschner Péter
elnök
Egy, ma már kevéssé elfogadott szóhasználattal élve, népművelői és könyvtárosi diplomával a zsebemben népművelőként kezdtem a pályámat. Nagy szerencsém volt, hogy bármilyen szervezetben, intézményben és hivatalban dolgoztam, mindig a kultúra munkása lehettem. Ez folyamatos libikóka volt a napi siker- és kudarc élmények között. Ugyanígy voltam a civil társadalom iránti elkötelezettséggel. Így, amikor a kezdeményezők megtaláltak, természetes módon lettem a MAZSIKE egyik alapítója, és lettem immáron sokadik éve elnöke. Ebben az izgalmas, nehéz, de néha örömteli funkcióban az a meggyőződés hajt, hogy a kultúra, a hagyomány eszközével lehet talán valamit jobbítani az emberi kapcsolatokon, a zsidóság és általában a másság elfogadásán.
Dr. Samu-Takáts Annamária
Ügyvezető
dr. Samu – Takáts Annamária vagyok, jogász. 7 éve dolgozom a Magyar Zsidó Kulturális Egyesületnél és 3 éve vagyok ügyvezető. Célom, hogy a munkám során érvényesíteni tudjam azt a víziómat, hogy a sokszínű és értékes magyar zsidó kultúrát és szellemi örökséget minél többen megismerjék és értékeljék. Fontos számomra, hogy ezt a csodálatos szellemi és kulturális értéket minden korosztály számára elérhetővé tegyük.
Kácsor Zsolt
elnökségi tag
Egerben születtem 1972-ben és 1990-ben, 18 éves koromban kezdtem publikálni különböző napi- és hetilapokban, folyóiratokban. Végzettségemet tekintve történész vagyok, de évtizedeken át újságíróként dolgoztam. 2016 óta a Mazsihisz honlapjának munkatársa vagyok. Eddig 6 regényem jelent meg. Az újbudai Bét Sálom zsinagógakörzet tagja vagyok, ahová rendszeresen járok, mert a zsidóság számomra nemcsak vallás, hanem az élet forrása.
Deák Gábor
elnökségi tag
‘47 ben születtem egy asszimilált zsidó családban. A család eredeti neve – apai ágon – Deutsch volt. Nagyapám Deutsch Ede kerékpár, varrógép és műszaki cikk kereskedő volt Debrecenben. Anyai ágon, a másik nagyapám egy híres család sarja. A dunaszerdahelyi csodarabbi, Tauber Áron leszármazottja. Jómagam biológia- földrajz, magyar nyelv és irodalom szakon végeztem, mint tanár. 18 éves korom körül tudatosult bennem zsidóságom és bár ma sem vagyok vallásos, hagyománytiszteletből a zsidó ünnepeket megtartom. 1980 körül kezdtem zsidó szervezkedésekben résztvenni, így lettem egyik alapító kezdeményezője a Magyar Zsidó Kulturális Egyesületnek (Mazsike), amely az első civil zsidó szervezet volt a rendszerváltás előtt. Ennek a több mint 30 éve működő szervezetnek, a mai napig, egyik vezetője vagyok. Ugyancsak alapítója vagyok a Lauder Javne Zsidó Közösségi Iskolának.
Hosszú évekig voltam Izrael Állam budapesti nagykövetségének sajtótitkára. Büszke vagyok arra, hogy Vince Mátyással közös kezdeménykésünkre került vissza Raoul Wallenberg szobra a Szent István parkba. Az utóbbi években, egy kis könyvkiadót működtetek, amely elsősorban zsidó tárgyú könyveket ad ki. Az elmúlt évtizedben zsidó tárgyú idegen vezetéseket szervezek és vezetek Budapest különböző kerületeiben.
Dr. Róbert Péter
elnökségi tag
Voltam könyvtáros, népművelő, tanár (4 középiskolában és 4 felsőoktatási intézményben, utoljára az OR-ZSE docense). Elnökségi tag Budapesti Honismereti Társaságban, Magyar Zsidó Szabadságharcos Emlékbizottságban. Évtizedek óta publikálok főleg történeti témákban.
Főbb elismeréseim: több emléklap az ifjúság hazafias neveléséért, honismereti emlékplakettek, Oklevél a Keren Hajeszodtól, izraeli Sarel emléklap, Honvédelemért Kitüntető Cím II. fokozata, Magyar Zsidó Emlékezet Díj, 56-os Hűség a Hazához Arany fokozatú Lovagkereszt. Mazsike alapító tag vagyok, a jövőben is szívesen vállalom az egyesület által adott feladatokat.
dr Sólyom Gábor
elnökségi tag
Született: 1946. március 29-én Budapesten. Az ELTE Bölcsészettudományi Karán szerzett olasz-spanyol szakos diplomát, majd 1981-ben akadémiai kisdoktori címet. 5 nyelven beszél. 1982 és 1987 között a Római Magyar Akadémia kulturális titkára. 1995 és 2000 között a Magyar Köztársaság milánói főkonzula.
Kitüntetései: Az Olasz Köztársasági Elnök által adományozott Olasz Köztársaság Lovagrendje, a milánói Főpolgármester által adományozott Milánó Díszpolgára kitüntetés, az Olasz Köztársasági Elnök által adományozott tiszti rend kitüntetés.
Szunyogh Szabolcs
elnökségi tag
Újságíró, író, lapszerkesztő, rádiós. Cikkeiben, műsoraiban évtizedek óta foglalkozik az oktatásügy kérdéseivel. Számos könyvet publikált a Bibliával és a zsidó kultúrával, a magyarországi zsidó emlékhelyekkel kapcsolatban. Huszonkét éven át szerkesztette a Köznevelés című hetilapot. Jelenleg a Klubrádió külső munkatársa.
Olti Ferenc
elnökségi tag
Vegyészmérnök, informatikus, balatonfüredi Holokauszt túlélők gyermeke. A MAZSIKE elnökségének több cikluson át tagja, a Keren Hayesod Izraelt segítő alapítvány alapító elnöke. Ötletgazdája és a működtetést végző Alapítvány kuratóriumi elnöke a Balatonfüreden lévő Zsidó Kiválóságok Házának, amelyben a „Zsidók és csúcstechnika; Einsteintől napjainkig” című digitális állandó kiállítás működik. Kezdeményezője és koordinátora a szinte teljes zsidó intézményi együttműködéssel létrejött sikeres közoktatási projektnek, melynek keretében az általános és középiskolás diákok a tanrendbe építetten tanulnak a zsidóságról és Izraelről.
Rózsa Péter
elnökségi tag
1978-ban kezdtem az újságírást egy budapesti üzemi lapnál, ahol éppen Váncsa István helyére léphettem be, miután jól összeveszett a főszerkesztővel, és felmondott. Egy évvel később követtem – ebben – őt, és átrepültem a Magyar Rádióba. Tíz év mikrofonbűvölet után 1989-ben jött tíz év kamerabűvölet a Magyar Televízióban. Éppen a rendszerváltáskor – jó iskola volt. Mint annyi értelmiségi, ezután a kényszervállalkozói korszakba léptem, csak pék nem voltam a következő jó 20 évben – persze mindig a szakmában vagy annak közelében. Írtam könyveket, adtam kommunikációs tanácsokat, idősödő fejjel pedig visszaültem a mikrofon mögé a Klubrádióban . Most itt is vagyok, ott is vagyok, és a MAZSIKE elnökségében is vagyok és ez nagy szerencse és nagy megtiszteltetés.
Vajda János
elnökségi tag
Nem pont erre a funkcióra készültem az előző évtizedeimben, de gyerekkorom óta végigkísér a zsidó identitásom.
Már a 60-as években a budapesti belvárosi jóhírű általános iskolában is kaptam antiszemita élményt egyik osztálytársamtól, amit nem hagytam annyiban, mert családom holokauszt élményeiből nekem az előítélet, a kiszolgáltatottság iránti érzékenység hagyta a legmélyebb nyomokat.
Gimnázium, főiskolák, egyetem és máris élelmiszeripari mérnök, szakközgazdásznak mondhattam magam, hogy aztán ezt kamatoztathassam gyárban, kutatóintézetben a rendszerváltásig az élelmiszeriparban.
Ez után sok mindennel – gyógynövény bolt tulajdonos, filmstúdió vezető, folyékony textil tapéta kivitelező, könyvelő iroda vezető, EU info pont vezető, kistérség fejlesztő, projekt menedzser – foglalkoztam.
Több mint húsz évvel ezelőtt családommal Szentendrére költöztem, ahol azóta is egyre intenzívebben merülök el a zsidó helytörténet kutatásában, a vallási, kulturális események városi és környéki szervezésében.
Falus Péter
Felügyelőbizottsági tag
Pár éve megkerestek a Mazsikéből, hogy nincs-e kedvem a Felügyelőbizottságban segíteni, tevékenykedni. Természetesen azonnal igent mondtam, és megválasztott a közgyűlés. Régebben, a Mazsike alakuláskor ott voltam a Garay utcában, de aztán valahogy elfelejtődött bennem az Egyesület, amit szégyellek is. Talán ezért is mondtam igent a felkérésre. Remélem, növelni tudjuk az Egyesület programjain résztvevők számát, mert higgyék el nívós rendezvények vannak, már ha nincs COVID-19!
Magamról annyit csak, ahogy divatos mondani asszimilált zsidó családból származom, a nagy őszi ünnepeken mindig levitt anyám a Nagyfuvaros utcai zsinibe. Ezt a szokást ma is tartom. A gyógyszeriparban dolgoztam, egy világcég magyarországi vezetője voltam. Ami a legfontosabb: van 4 unokám, persze egyik szebb és okosabb, mint a másik!
dr. Várkonyi Julianna
Felügyelőbizottsági tag
Közgazdász, mediátor (munkaügyi kapcsolatok) 1974-ben végzett a Közgazdasági Egyetem Elméleti-gazdaságpolitikai szakágazatán. Szakközgazdász, számítástechnikai szervező.
Dolgozott gazdálkodási területen is (belső ellenőrként, ár- és közgazdasági osztályvezetőként, gazdasági igazgatóként – utóbbit az Országos Széchenyi Könyvtárban), de legfontosabb munkaterülete az érdekképviselet, az érdekvédelem, a munkaügyi kapcsolatok. A szociális és munkaügyi miniszter kabinetfőnökeként ment nyugdíjba, 2010-ben.
Jelenleg a Nyugdíjasok Országos Képviseletének elnökségi tagja, a Nyugdíjas Szervezetek Egyeztető Szervezetének titkára.
Prof. Dr. Katona Tamás
Felügyelőbizottsági tag
1948-ban született Budapesten. Egyetemi tanulmányait a Leningrádi Tudományegyetem matematikus szakán végezte jeles eredménnyel.
Közgazdaságtudományi egyetemi doktori fokozatot Budapesten, a Közgazdaságtudományi Egyetemen szerzett summa cum laude minősítéssel.
A demográfia tudomány kandidátusa, habilitált közgazdaságtudományi doktor.
1972-től a Központi Statisztikai Hivatal intézményeiben dolgozott. A Népességtudományi
Kutató Intézet tudományos munkatársa, az Állami Népességnyilvántartó Hivatal főosztályvezetője, hivatalvezető helyettese volt. 1995-1998 között a KSH elnöke.
2003-2004 között a Miniszterelnöki Kabinetiroda helyettes vezetője volt, majd a miniszterelnök kabinetfőnökének tisztségét töltötte be.
2004-2010 között a Pénzügyminisztérium államtitkára, a Magyar Államkincstár elnöke volt.
1978 óta megszakítás nélkül egyetemi oktató: tanított a Közgazdaságtudományi Egyetemen,
az Eötvös Lóránd Tudományegyetemen, a Miskolci Egyetemen. 1999-ben kapott egyetemi
tanári kinevezést. Jelenleg a Szegedi Tudományegyetem professor emeritusa. 10 évig vezette az ELTE Statisztikai és Jogi Informatika, 17 évig a Szegedi Tudományegyetem Statisztikai és Demográfiai Tanszékét.
2004 és 2010 között tagja volt a Magyar Állami Operaház gazdasági tanácsadó testületének, 2012 óta tagja a Budapesti Filharmóniai Társaság Hangversenybarát Alapítvány kuratóriumának. 2016 óta elnöke a Magyar Statisztikai Társaság felügyelő bizottságának.
2020 óta tagja a MAZS Alapítvány felügyelő bizottságának.
Laufer Judit
Felügyelőbizottsági tag
A Mazsikének 1993 óta vagyok tagja. Sok kellemes estét és egy-két új barátot köszönhetek az egyesületnek.
Ugyan villamosmérnöki diplomát szereztem, de mindig számítástechnikusként dolgoztam. Ma már nyugdíjas vagyok, kevesebb időt fordítok a szakmára, és sokat a négy unokánkra.