A Stolpersteine a német nyelvben botlatókövet jelent, de a kifejezés nem csupán a fizikai értelemben vett megbotlásra utal, hanem arra is, amikor elakadunk egy gondolatnál, és nem tudunk továbblépni. 1939 és 1945 között emberek milliói tűntek el Európa városaiból, falvaiból – legtöbbször anélkül, hogy bármi nyom maradt volna utánuk. A botlatókövek ezeket a hiányzó nyomokat teszik újra láthatóvá.
Egy embert csak akkor felejtenek el végleg, ha nevét is elfelejtik – vallja Günter Demnig. A botlatóköveket ő találta ki és alkotta meg a kilencvenes években és művészi koncepciójának részeként mindmáig maga szállítja a helyszínre és helyezi azokat el. A kölni művész kis betonkockára applikált réztáblába vési az elhurcoltak nevét, születésük, valamint meggyilkolásuk helyszínét és időpontját. Az így készült emlékkövet az áldozat utolsó – még szabad akaratából választott – lakhelyének bejárata előtt a járdába illeszti.
Magyarországon egyedülálló módon nemcsak civil kérelmek valósulnak meg, hanem a Mazsike közreműködésével és különböző támogatásoknak köszönhetően több száz botlatókő került már elhelyezésre. Többek között olyan neves személyek is kaptak botlatókövet, mint Rejtő Jenő, Szerb Antal, Brüll Alfréd,vagy épp Radnóti Miklós, és akikről kevésbé köztudott, hogy a holokauszt áldozataivá lettek, vagy épp az, hol éltek utoljára szabadon. Ezek az események jelentőségteljes megemlékezéssé válnak. De ugyanilyen fontos, hogy a kisebb településeken, szűkebb közösségekben avassunk botlatókövet helyi kezdeményezésre, ahol nap mint nap “botolhatnak bele” a szomszédok, emlékezhetnek ilyen módon a helyi lakosok a település egy-egy korábbi lakójára.
Az első hazai botlatókő “felavatására” 2007-ben a budapesti Ráday utcában került sor, egyesületünk pedig 2015 óta vesz részt aktívan az elhelyezésekben. Azóta szinte minden évben kb. 50-100 botlatókő talál helyet az ország legkülönbözőbb pontjain.Néhány év óta a kérelmek megnövekedett számának következtében Günter Demnig hozzájárul, hogy amelyik településen már helyezett el botlatókövet, ott továbbiak esetében nem ragaszkodik személyes jelenlétéhez – ezek száma is évente mintegy 10-20 botlatókő. 2018-ban helyezte el Günter Demnig a 70.000. botlatókövet, mellyel a művészeti akció a világ legnagyobb decentralizált emlékművévé vált. Behálózza a kontinenst – Portugáliától Lettországig emlékeztetve az eltűnt családokra és a vészterhes időkre az arra járókat, az ott lakókat. Minket.